Czy można wykonywać zabiegi stomatologiczne nie będąc lekarzem dentystą? Niektóre tak. Higienistka stomatologiczna może wybielać, piaskować i lakować zęby, a także wykonywać wybrane zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, np. wybielanie zębów. Higienistka może pracować nie tylko w gabinecie stomatologicznym, możliwości w tym zawodzie są dużo większe.
Jak zostać Higienistką stomatologiczną?
Żeby zostać higienistką stomatologiczną trzeba zyskać wykształcenie kierunkowe – ukończyć studia medyczne lub szkołę medyczną. Może być to także szkoła policealna. Nauka na tym kierunku trwa 4 semestry. Oznacza to, że po 2 latach nauki zakończonej egzaminem otrzymuje się prawo wykonywania zawodu, co upoważnia do pracy z pacjentami.
Higienistka stomatologiczna – co robi w gabinecie?
Podstawowym miejscem pracy higienistki stomatologicznej jest gabinet dentystyczny. To właśnie w gabinetach stomatologów najczęściej znajdują zatrudnienie. O ile asystentka stomatologiczna jest wsparciem dla lekarza, o tyle higienistka jest samodzielnym specjalistą, który wykonuje określone zabiegi. Może ona oczywiście asystować stomatologowi, ale nie jest to jej główne zadanie.
Higienistka stomatologiczna – gdzie jeszcze może znaleźć zatrudnienie?
Głównym zadaniem higienistki stomatologicznej jest dbanie o profilaktykę chorób jamy ustnej. Celem, który powinien przyświecać każdej osobie wykonującej ten zawód jest powinno być dążenie do tego, aby społeczeństwo dbało o higienę jamy ustnej, zapobiegając tym sam próchnicy. Zadaniem higienistek jest więc edukacja. W tym obszarze higienistki mają szerokie pole działania, nie tylko wykonują instruktaże higieny jamy ustnej w gabinetach i pomagają dobrać środki higieniczne oraz uczą jak z nich korzystać. Higienistki zajmują się edukacją także poza gabinetami. Coraz większą popularnością cieszą się warsztaty stomatologiczne organizowane w szkołach i przedszkolach. Prowadzą je właśnie higienistki stomatologiczne.
Czy łatwo o pracę w zawodzie higienistki?
Higienistki stomatologiczne bez trudu znajdują zatrudnienie zarówno w gabinetach stomatologicznych jak i w gabinetach medycyny estetycznej. Mogą pracować także jako instruktorki higieny jamy ustnej w szkołach i przedszkolach lub prowadzić własną działalność pozwalającą na edukację profilaktyczną.
Higienistka stomatologiczna – zarobki
Średnia wartość wynagrodzenia higienistki w Polsce wynosi 3.000 – 5.000 zł brutto. Nieco więcej zarabiają doświadczeni specjaliści. Higienistki, które mają na siebie pomysł mogą osiągać jednak dużo większe dochody. W szkołach i przedszkolach modne są ostatnio warsztaty stomatologiczne dla dzieci prowadzone właśnie przez higienistki. Zgodnie z ofertą firm podających stawki za takie warsztaty w intrenecie, warsztaty dla grupy przedszkolnej kosztują kilkaset złotych i trwają około pół godziny. Higienistki, które odwiedzają daną placówkę prowadzą warsztaty w kilku grupach po kolei, co sprawia, że w jednej placówce zarabiają kilkakrotność warsztatowej stawki. Łatwo policzyć, że nawet po odjęciu kosztów i pracy tylko 10 dni w tygodniu wynagrodzenie wyniesie ponad 10.000 zł.
Higienistka stomatologiczna – czy to dobry zawód?
Higienistka stomatologiczna to zawód cieszący się renomą i szacunkiem społeczeństwa. Jest średnio płatny, ale przy pomyśle na siebie pozwala zarabiać naprawdę dobrze. Z powodu szybko rozwijającej się technologii i wprowadzaniu coraz nowszych rozwiązań wypracowywanych przez stomatologię zawód higienistki wymaga ciągłego dokształcania się, co daje możliwość rozwoju. W naszej ocenie to jeden z najciekawszych i najlepiej rokujących zawodów medycznych na najbliższe dziesięciolecia.