Lato w pełni. I choć dla większości z nas to czas odpoczynku, swobody i słodkiego leniuchowania to są i tacy, którzy wakacyjne miesiące powinni poświęcić na podejmowanie ważnych decyzji. Ważnych wyborów dokonują przede wszystkim Ci, którzy kończą poszczególne etapy edukacji – ósmoklasiści czy maturzyści. Ścieżka edukacyjna – jaką wybrać? O tym warto pomyśleć w promieniach letniego słońca.
Liceum, technikum czy zasadnicza szkoła zawodowa?
Przed takim wyborem stają ósmoklasiści. Ci, którzy decydują się na naukę w szkołach zawodowych – zarówno zasadniczych jak i technikach, określają już swoją ścieżkę zawodową. Wybierając szkołę decydują się już w jakim zawodzie będą się kształcić. Po jej ukończeniu nabywają prawo do wykonywania wybranej profesji. Kandydaci do liceów decydują się na określony profil nauczania, ale dla nich decyzja ta nie musi przekładać się na wybór pracy czy dalszej ścieżki edukacji.
Absolwenci szkół średnich podejmują poważne decyzje
Absolwent szkoły średniej musi zastanowić się czy w ogóle chce się kształcić dalej. Edukacja w Polsce jest obowiązkowa do ukończenia osiemnastego roku życia i nikt nie może zmusić dorosłego człowieka do dalszej nauki. Wielu absolwentów decyduje się jednak na dalszą edukację, podnosząc tym samym swoje szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Absolwenci szkół średnich powinni rozważyć czy decydują się na studia, czy na inną formę edukacji. Alternatywą dla uczelni wyższych jest Szkoła Policealna Gowork.eu. Szkoła ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną i przygotowuje do pracy w zawodach, w których pracodawcy poszukują pracowników. Ścieżka edukacyjna – Kierunki w szkole policealnej dotyczą różnych branż (m. in. kierunki medyczne, kierunki IT, marketing, kierunki administracyjne). Uczyć można się w różnych trybach nauki (tryb dzienny, wieczorowy, zaoczny, weekendowy). Co ważne wiele kierunków jest bezpłatnych.
Studenci, którzy ukończyli pierwszy rok studiów
Studenci, którzy mają za sobą rok nauki na uczelni wyższej zyskują rozeznanie czy kierunek, który wybrali na pewno jest właśnie dla nich. Zastanawiają się też czy chcą poświęcić kolejnych kilka lat na naukę i czekać tak długo na pierwszą pracę i usamodzielnienie się. Osoby, które po pierwszym roku studiów czują, że „to nie to”, zamiast kończyć studia mogą rozważyć naukę w szkole policealnej. Alternatywa ta będzie atrakcyjna także dla wszystkich tych, którzy chcą szybko rozpocząć pracę w zawodzie. Atrakcyjne może okazać się ukończenie dwuletniego technikum kosmetycznego i podjęcie pracy w gabinecie już po 4 semestrach nauki. Dla porównania, aby zostać magistrem kosmetologii, trzeba uczyć się aż 10 semestrów, czyli prawie dwukrotnie dłużej!
Każdy, kto chce się przebranżowić
Ostatnią grupą osób, która może poświęcić wakacje na rozważenie swojej ścieżki edukacji i ścieżki zawodowej są wszyscy Ci, którzy biorą pod uwagę z jakiegoś powodu zmianę profilu zawodowego. Źródła takiej decyzji mogą być różne, możemy uświadomić sobie po prostu, że kiedyś wybraliśmy źle, może pojawić się wypalenie zawodowe. Możemy też odkryć nowe pasje, zainteresowania, talenty lub po prostu zrobić rekonesans i uznać, że w nowym zawodzie będzie nam się powodziło lepiej.
Wszystkim szukającym swojej drogi życzymy trafnych wyborów i udanych wakacji 🙂