Choć niektórym może się wydawać, że asystentka stomatologiczna i pomoc dentystyczna to dwa różne określenia tego samego zawodu, to w rzeczywistości są to dwie różne profesje. Różnice widać zarówno na etapie przygotowywania do zawodu, jak i w samej pracy. Dotyczą one kwalifikacji i zakresu obowiązków. Uwidaczniają się także w kwestiach formalnych i zarobkowych.
Pomoc dentystyczna – asystentka stomatologiczna – kim są?
Asystentka dentystyczna i pomoc dentystyczna to dwa różne zawody. Asystentka dentystyczna to zawód medyczny średniego szczebla. Jest to osoba z wykształceniem medycznym, która ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna i zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Pomoc dentystyczna to z kolei osoba stanowiąca część zespołu, będąca personelem pomocniczym wobec samego lekarza dentysty, jak i asystentki stomatologicznej.
Jakie są obowiązki asystentki stomatologicznej, a jakie pomocy dentystycznej?
Obowiązki asystentki stomatologicznej i pomocy dentystycznej mogą się częściowo pokrywać. Jednak wiele z nich jest odrębnych, a osoby pracujące na tych dwóch stanowiskach nie wykonują tych samych zdań. Do obowiązków asystentki stomatologicznej należy m.in.: przygotowywanie stanowiska pracy lekarza stomatologa, przygotowywanie materiałów i narzędzi, przygotowywanie pacjenta do zabiegu.
Do obowiązków pomocy dentystycznej należy natomiast praca w recepcji, sprzątanie pomieszczeń i przygotowywanie miejsca pracy lekarza. Przegotowywanie wraz z asystentką sprzętu diagnostycznego itp.
Czy pomoc dentystyczna i asystentka stomatologiczna mogą się wzajemnie zastępować?
Pomoc dentystyczna i asystentka stomatologiczna wykonują różne, ale pokrewne zawody. To, czy mogą się zastępować, zależy w pewnej mierze od organizacji pracy w danym gabinecie. Z pewnością asystentka stomatologiczna posiada niezbędne kwalifikacje i umiejętności do tego, aby zastąpić pomoc dentystyczną. Niestety nie działa to w drugą stronę, pomocom dentystycznym może brakować kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia do zastąpienia asystentek.
Jakie kwalifikacje są niezbędne w tych zawodach?
Zawód asystentki stomatologicznej zaliczany jest do grupy zawodów medycznych, które regulowane są przez prawo. Oznacza to, że ustawa o zawodach medycznych precyzyjnie określa jakie wykształcenie musi posiadać asystentka, jaki musi zdać egzamin państwowy.
Osoby wykonujące zawód pomoc dentystyczna wykonują zawód który nie należy do zawodów medycznych, a ustawodawca nie weryfikuje w żaden sposób wiedzy i umiejętności osób wykonujących ten zawód.
Asystentka dentystyczna wykonuje pracę, do której została przygotowana w toku nauki, a pomoc dentystyczna wykonuje zadania do jakich zobowiązuje ją przełożony, z tym że nie mogą być to zadania, do których wykonywania potrzebne są określone prawem kwalifikacje.
Jak zdobyć zawód asystentki stomatologicznej i pomocy dentystycznej?
Aby zostać asystentką stomatologiczną trzeba mieć wykształcenie minimum średnie i ukończyć naukę w szkole policealnej, na kierunku „asystentka stomatologiczna”. Po ukończeniu szkoły trzeba zdać egzamin państwowy, potwierdzający kwalifikacje.
Nie istnieją natomiast żadne szkoły kierunkowe, które przygotowywałyby do pracy w charakterze pomocy dentystycznej. Pomoc dentystyczna, jak sama nazwa wskazuje, może być pracą różnego rodzaju, wykonywaną na polecenie lekarza dentysty lub innego członka zespołu.
Osoba, która pracuje minimum 2 lata na stanowisku pomocy dentystycznej może wziął udział w specjalnym kursie i przystąpić do egzaminu państwowego. Zdanie gwarantuje zdobycie zawodu asystentki stomatologicznej. Pomoc dentystyczna może więc podnieść swoje kwalifikacje i awansować dzięki nim na stanowisko asystentki.
Czy asystentka stomatologiczna i pomoc dentystyczna zarabiają tyle samo?
Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie kto zarabia więcej – asystentka stomatologiczna czy pomoc dentystyczna, z pomocą znowu przychodzi nam ustawa. Asystentki, jako osoby wykonujące zawód medyczny, korzystają z tego, że ustawodawca przewiduje minimalne wynagrodzenia dla różnych grup zawodów medycznych. Pomoc dentystyczna zatrudniona jest często za stawkę równą minimalnemu wynagrodzeniu, a ustawa nie zmieni tej sytuacji, gdyż nie reguluje ona zawodu pomocy dentystycznej.