Każda zmiana w naszym życiu wiąże się z mniejszym bądź większym stresem. Nowe rzeczy budzą niepokój i lęk o to jak będzie. Rozpoczęcie nauki w szkole policealnej to rozpoczęcie nowego rozdziału życia, który również może budzić obawę o to, jak sobie poradzimy z nowym etapem edukacji. Dziś podpowiadamy jak dobrze zacząć edukację w szkole policealnej.
Zaakceptuj swój lęk
Jeśli czujesz obawę, lęk, niepokój, zaakceptuj go. Mówienie sobie „nie ma się czego bać”, wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dużo lepiej jest skupić się na obawach i dotrzeć do ich źródła, zrozumieć czego się boimy. W jednych lęk budzi ilość nauki, w innych konieczność pogodzenia nauki z pracą, a w jeszcze innych nowa sytuacja społeczna. Zastanów się gdzie jest źródło twojego lęku. Jeśli np. boisz się, że nie poradzisz sobie z nauką, pomyśl o tym ilu już rzeczy się w życiu nauczyłeś, ile trudności pokonałeś. Przeanalizuj się też swoją sytuację i odpowiedz sobie na pytanie co możesz zrobić, aby nauka była jak najbardziej skuteczna. Poznanie źródła obaw pomaga odzyskać kontrolę nad lękiem, który często jest na wyrost.
Pamiętaj, że to twój wybór
W Polsce obowiązuje nauka do 18 roku życia. Tzw. obowiązek szkolny obejmuje wszystkich, którzy nie są dorośli. Szkołę policealną Gowork.eu rozpoczynasz jednak jako osoba pełnoletnia, sam podejmując decyzję o kontynuacji nauki. Samodzielnie dokonałeś wyboru, że będziesz się dalej uczył, nie zmusza Cię do tego system czy inni ludzie. Skoro już zdecydowałeś się na naukę, przypominaj sobie raz na jakiś czas o tym dlaczego to zrobiłeś. Zdobycie zawodu, wizja dobrej pracy i przyzwoitych zarobków, rozwój zainteresowań – pamiętaj o swojej motywacji, to z pewnością ułatwi naukę.
Regularność to podstawa w szkole policealnej
Nauka w szkole policealnej Gowork.eu trwa 2-5 semestrów, to krótki czas, w którym przekazuje się skondensowaną wiedzę. Już opuszczenie kilku zajęć powoduje spore zaległości. Staraj się więc uczęszczać na zajęcia regularnie, systematycznie wracaj do notatek i ucz się na bieżąco. Nawet krótki czas poświęcony na powtórkę materiału pozwoli uczyć się efektywnie.
Potwierdzeniem wagi powtarzania jest prosty eksperyment podczas którego poproszono grupę osób o obejrzenie krótkich filmów video. Po zakończeniu oglądania połowa widzów miała powtórzyć w dowolny sposób (w myślach, mówiąc, zapisując) o czym były oglądane filmy, a drugiej połowie nie wydano takiego zalecenia. Na powtórkę przeznaczano tylko 40 sekund. Po dwóch tygodniach obie grupy zapytano o czym były oglądane filmy. Grupa powtarzająca dużo lepiej zapamiętałą treści.
Zadbaj o relacje
Do szkoły chodzisz, żeby się uczyć. To oczywiste. Ale czy tylko? Niekoniecznie. Pamiętaj, że wśród wykładowców i słuchaczy znajdują się wyłącznie osoby zawodowo zainteresowane ze ściśle określoną tematyką, której dotyczy kierunek. Wykorzystać czas w szkole do budowania relacji z nimi. Z wykładowcami poprzez przykładanie się do nauki i szacunek a ze słuchaczami poprzez zaangażowanie w życie grupy i koleżeńskie wsparcie. Buduj relacje, które będę potrzebne np. kiedy zachorujesz i nie będziesz mógł wziąć udziału w zajęciach. Osoby, które spotykasz w szkole możesz spotkać później także w życiu zawodowym. Kto wie, może są wśród nich twoi przyszli współpracownicy lub pracodawcy? Więź nawiązana w szkole może być też początkiem pięknej przyjaźni.