Znasz to uczucie, kiedy uczysz się i uczysz i ciągle masz wrażenie, że nadal nic nie umiesz? Pierwszą rzecz, której powinieneś się nauczyć jest… nauka! Tak, trzeba umieć się uczyć. Efektywna nauka to taka, która pozwala opanować materiał w sposób trwały, pozwalający na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Jeśli chcesz wspomóc procesy uczenia się, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem.
Sposoby na naukę – Ucz się tego, czego chcesz się uczyć
W nauce bardzo ważna jest motywacja wewnętrzna. Uczenie się, bo tak trzeba, bo rodzice będą dumni czy dla ocen rzadko jest skuteczne. Jeśli natomiast mamy wewnętrzne przekonanie, że wiedza, którą chcemy przyswoić jest nam potrzebna i wykorzystamy ją np. w pracy, nauka przyjdzie nam łatwiej. Uczeń szkoły policealnej jest osobą dorosła, która samodzielnie zdecydowała o tym, że chce kontynuować edukację. To znaczenie ułatwia naukę. Wybrałeś bowiem kierunek, który jest dla Ciebie interesujący z i którym wiążesz swoją przyszłość. Przypominaj sobie o tym zawsze, gdy nauka idzie Ci słabiej.
Sposoby na naukę – Znajdź swój sposób na zapamiętywanie
Jesteśmy różni, mamy różne sposoby postrzegania świata i różne sposoby na naukę. Pamiętaj, że każdy skuteczny sposób jest dobry. Nie bój się próbować nowych metod. Ucz się będąc uważnym na to, jak przebiega ten proces. Więcej zapamiętujesz ucząc się rano, czy wieczorem? Łatwiej przyswajasz informacje, które słyszysz, czy te, które czytasz? Jeśli jesteś słuchowcem, ucz się z filmów i podcastów. Jeśli jesteś wzrokowcem, twórz wykresy, mapy myśli, ilustracje. Spróbuj nauki w ruchu, nauki, wiele osób łatwiej zapamiętuje informacje chodząc. Nie bój się próbować nowych rzeczy.
Zadbaj o siebie i otoczenie
Proste rzeczy bywają kluczem do sukcesu. Nie będziesz uczył się efektywnie, jeśli będziesz zmęczony. Dbaj więc o odpowiednią ilość snu i wypoczynku. Zanim zaczniesz się uczyć idź na spacer i przewietrz pokój, mózg lubi być dotleniony, lub też… wodę! Odwodniony organizm opada z sił dlatego w zasięgu ręki zawsze dobrze mieć szklankę wody. Trudno myśli się będąc głodnym, nie siadaj do nauki w takim stanie, bo nie będziesz mógł się skupić, a twoje myśli będą uciekały w stronę lodówki. Przejedzony, będziesz ociężały, przed nauką najlepiej zjeść lekki posiłek. Zadbaj o dietę, która wspomaga mózg, jedz ryby, warzywa, owoce i orzechy.
Niektórzy twierdzą, że ten, kto ma bałagan na biurku, ma też bałagan w głowie. Inni odpowiadając na te zarzut zadają pytanie: jeśli oznaką bałaganu w głowie jest bałagan na biurku, to czego oznaką jest puste biurko? Nie ma przestrzeni, która byłaby lepsza czy gorsza do nauki, musi być to po prostu przestrzeń, w której będziesz się dobrze czuć.
Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj
Wiemy, że powtarzamy to, co całe życie powtarzali Wam rodzice i nauczyciele, ale to prawda – najskuteczniejszą metodą nauki jest powtarzanie. Mózg zaczyna zapominać informacje już godzinę po zakończeniu nauki. Dlatego tak ważne jest, aby kolejny cykl nauki zaczynać od powtórzenia informacji, które już się przyswoiło. Same cykle również mogą okazać się kluczem do sukcesu. Ucz się w cyklach, które pozwalają na odpoczynek. Długość tych cykli może być różna. Jedni zapamiętują lepiej uczuć się np. 20 minut i robiąc 5 miny przerwy, inni osiągają lepsze wyniki poświęcając na naukę 60 minut i robiąc dłuższe przerwy. Ważne jest, aby słuchać swojego organizmu, reagować na zmęczenie i dać mózgowi szansę na regenerację.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Szkoły Policealnej Gowork.pl w Warszawie: policealna.gowork.eu