Osoby, które nie są obywatelami Polski mogą uczyć się w szkołach policealnych dokładnie na takich samych zasadach jak Polacy. Dla migrantów jest to nie tylko szansa zdobycia wykształcenia i podszlifowania języka, w tym poznania branżowego słownictwa ale przede wszystkim na przedłużenie pobytu i zdobycie pracy bez dodatkowych procedur.
Kto może zacząć naukę?
Naukę w szkole policealnej może zacząć każdy, kto ma wykształcenie średnie (bez konieczności zdawania matury) i ukończył 18 rok życia, nie ma górnej granicy wieku, nie trzeba być obywatelem Polski. Oznacza to, że każdy imigrant może rozpocząć naukę w szkole policealnej.
Jakie dokumenty należy złożyć, żeby zostać przyjętym do szkoły policealnej?
Każda szkoła policealna określa jakich dokumentów wymaga w procesie rekrutacji. Z całą pewnością w każdej ze szkół będziesz potrzebował świadectwa ukończenia szkoły średniej przetłumaczonego na język polski przez tłumacza przysięgłego. Obywatele niektórych krajów będę potrzebować też apostille – pieczątki potwierdzającej legalność pobytu. Oprócz tego zazwyczaj dostarczyć trzeba:
- 2 zdjęcia legitymacyjne
- świadectwo ukończenia szkoły średniej (oryginał, odpis lub kopia potwierdzona notarialnie)
- zaświadczenie od lekarza medycyny pracy w przypadku kierunków technicznych
Jakie są zalety uczęszczania do szkoły przez obcokrajowców?
Obcokrajowcy odnoszą szereg korzyści z uczęszczania do szkoły policealnej. W szkole policealnej nie tylko zdobędziesz zawód, ale także podszkolisz język. Zajęcia są prowadzone w języku polskim, poznajesz także język branżowy. Największą zaletą szkół policealnych jest jednak fakt, że po ich ukończeniu możesz rozpocząć pracę w Polsce i nie potrzebujesz do tego żadnych dodatkowych działań. Sama nauka w szkole policealnej może być podstawą do legalizacji pobytu w Polsce.
Praca po szkole policealnej nie wymaga zezwolenia
Zgodnie z § 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę zezwoleń na pracę uzyskiwać nie muszą cudzoziemcy będący absolwentami polskich szkół ponadgimnazjalnych, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach, w instytutach naukowych Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych działających na podstawie przepisów o instytutach badawczych.
Cudzoziemiec będący absolwentem polskiej szkoły policealnej jest zatem zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na terytorium RP. Nie musi on również posiadać oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji oświadczeń przez powiatowy urząd pracy na podstawie art. 87 ust. 3 i art. 88z ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Oznacza to, że każdy cudzoziemiec, który ukończył szkołę policealną w Polsce, może legalnie pracować bez konieczności zdobywania zezwolenia na pracę. Uprawienie to ma charakter bezterminowy, a więc nie wygasa.