Każda firma i instytucja, bez względu na to, jaką działalność prowadzi, potrzebuje pracowników, którzy obsługują interesantów, przygotowują dokumentację, zajmują się jej obiegiem i porządkowaniem. W każdej firmie potrzebne są osoby, które koordynują prace związane z obiegiem dokumentów, w tym korespondencji, umów, dokumentów księgowych. Właśnie dlatego technicy administracji mają ogromne możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie i rozwój kariery zawodowej.
Kim jest technik administracji?
Technik administracji to absolwent szkoły policealnej, który ukończył trwającą 4 semestry edukację i zdał egzamin końcowy, potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Absolwent kierunku technik administracji potrafi obsługiwać urządzenia biurowe i oprogramowanie niezbędne do prawidłowego obiegu dokumentacji. Posiada wiedzę z zakresu podstaw przedsiębiorczości, podstaw prawa administracyjnego, cywilnego i prawa pracy. Wie jak przebiega postępowanie administracyjne i jak sporządzać dokumenty w takim postępowaniu. Dzięki temu, że w ramach nauki prowadzone są także zajęcia z zawodowego języka angielskiego, potrafi porozumiewać się w tym języku podczas realizacji powierzonych mu zadań.
Gdzie może pracować technik administracji?
Perspektywy zatrudnienia dla technika administracji są bardzo szerokie. Może zatrudnić się on niemal w każdej firmie i instytucji. Każda działalność wymaga prowadzenia postępowań administracyjnych, zarówno w sektorze prywatnym jak i państwowym. Technik administracji może zostać zatrudniony w każdym urzędzie i instytucji, bez względu na ich szczebel terytorialny. Na tym kierunku zdobędziesz również wiedzę przydatną w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Poszerzając zdobyte kwalifikacje, np. dzięki różnego rodzaju kursom, możesz pokierować swoją karierą tak, aby wyspecjalizować się w określonym obszarze działalności. Podstawy, jakie daje zawód technika administracji są świetną bazą do kształcenia się w kierunku kadr i płac, księgowości czy zarządzania.
Czy praca czeka tylko w dużych miastach?
Jedną z zalet zawodu technika administracji jest to, że znajdzie on zatrudnienie także jeśli mieszka w mieście powiatowym lub mniejszym. Nawet najmniejsza gmina posiada bowiem jednostki samorządu terytorialnego, takie jak np. urząd gminy z przynależnymi do nich jednostkami podległymi i przedsiębiorstwami samorządowymi (np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Stanu Cywilnego, Centra Kultury czy Ośrodki Sportu i Rekreacji). To szerokie spektrum działalności pokazuje jak wielkie możliwości zawodowe stoją przed technikami administracji i jak różnorodną pracę mogą oni wykonywać.
Czy to zawód dla mnie?
Wydawać by się pomogło, że zawód technika administracji ogranicza się do wykonywania prac związanych z obiegiem dokumentów. Osoba na tym stanowisku jest „mistrzem papierologii”. Nie do końca jest to prawdą. Owszem, osoby pracujące w administracji mają do czynienia z dokumentami, ale ich praca nie ogranicza się do ich segregowania. Pracownicy administracji muszą wykazywać się szeroką wiedzą i operatywnością. Powinni szybko łączyć fakty i umieć zarządzać procesami. Jeśli wykażą się kreatywnością w szukaniu rozwiązań i umiejętnością zarządzania wieloma procesami jednocześnie, mają szansę na awanse, rozwój kariery zawodowej i bardzo dobre zarobki.