Higienistka stomatologiczna to osoba pracującą najczęściej w gabinecie stomatologicznym. Stanowi ważny element zespołu, którego celem jest dbanie o zdrowie jamy ustnej pacjentów. Higienistka nie należy do personelu pomocniczego, oczywiście wspiera pracę stomatologa. Jest samodzielnym pracownikiem uprawnionym do wykonywania szeregu zabiegów takich np. jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie czy polerowanie. Zadaniem higienistki jest edukacja pacjentów i sprawienie, aby profilaktyka chorób jamy ustnej była jak najbardziej powszechna. Właśnie o to dba higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać?
Higienistka stomatologiczna – Czym właściwie są kwalifikacje zawodowe?
Kwalifikacje zawodowe nazywane bywają także kompetencjami twardymi. Kompetencje te, w odróżnieniu od kompetencji miękkich, są rozumiane są jako zestaw wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji zadań na określonym stanowisku. Takie kwalifikacje wynikają z określonych dokumentów (świadectw, dyplomów, zaświadczeń). Dają pewność, że osoba, która je posiada będzie potrafiła wykonywać pracę w danej roli.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, „kwalifikacje w zawodzie to zestawy oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, pozwalające na samodzielne wykonywanie zadań zawodowych”. Kwalifikacje higienistki stomatologicznej zdobywa się kończąc szkołę średnią na kierunku o tej samej nazwie.
Higienistka stomatologiczna – zawód regulowany ustawą
Zawód higienistki stomatologicznej regulowany jest ustawą. Oznacza to, że jest ściśle określone jakie wykształcenie musi mieć higienistka. W tej chwili aby zdobyć zawód, trzeba ukończyć dwuletnią szkołę średnią. Kształcenie na takim kierunku zapewnia szkoła policealna GoWork, która od lat szkoli świetnych specjalistów m.in. w zawodach medycznych. Obecnie trwają pracę nad ustawą, która reguluje zawód higienistki. Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana w proponowanej formie, higienistki będą musiały uzyskać wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Obejmie je ustawowy obowiązek ustawicznego doskonalenia zawodowego. Higienistki będą musiały więc nie tylko posiadać określone kompetencje, ale także stale je podnosić.
Czy warto zostać higienistką stomatologiczną?
Zawód higienistki, jako zawód medyczny, należy do zawodów o wysokim prestiżu. Biały fartuch noszony w pracy dodaje powagi i pozwala cieszyć się szacunkiem pacjentów. To jednak tylko jedna z licznych zalet bycia higienistką stomatologiczną. Do innych należą: możliwość pracy na samodzielnym stanowisku, duże możliwości rozwoju zawodowego, łatwość w znalezieniu pracy w zawodzie. Pracują przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych, ale zatrudnienie mogą znaleźć też poza nimi, pracując w placówkach szkolnych, wychowawczych i opiekuńczych. W zależności od zainteresowań i pomysłu na siebie, higienistki pracują na oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej albo w gabinetach medycyny estetycznej.
Higienistka – edukacja, zdrowie, estetyka
Praca higienistki sprowadza się do dbałości o zdrowie jamy ustnej. Celem pracy higienistki jest profilaktyka chorób jamy ustnej. Higienistki mogą edukować pacjentów w gabinecie, ale jeśli mają „zacięcie edukacyjne”, mogą prowadzić także warsztaty w przedszkolach, szkołach czy domach seniora. Ponadto higienistki samodzielnie wykonują niektóre zabiegi, np. skaling, piaskowanie czy wybielanie zębów.
Proces zdobywania zawodu trwa zaledwie 2 lata, a zarobki początkujących higienistek wynoszą 4.000 – 5.000 zł brutto.
Jeśli więc po głowie chodzi Ci myśl: „higienistka stomatologiczna czy warto” – Odpowiadamy: tak, warto!
Zapraszamy do zapisu na kierunek Higienistka stomatologiczna w https://policealna.gowork.eu