W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o wybranych zawodach medycznych. Ministerstwo przygotowuje dokument, którego celem jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych. Dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących doskonalenia zawodowego osób wykonujących zawód medyczny oraz odpowiedzialności zawodowej tych osób. Ustawa dotyczy również zawodu: asystentka stomatologiczna
Jakie kwalifikacje musi posiadać asystentka stomatologiczna?
Asystentka stomatologiczna to osoba ze średnim wykształceniem medycznym, która ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna i zdała egzamin zawodowy. Taka osoba posiada kwalifikacje do asystowania lekarzowi dentyście i utrzymania gabinetu w gotowości do pracy. Numer kwalifikacji (kolejność) w zawodzie to K1, a symbol kwalifikacji z podstawy programowej to MED01
Czy asystentka stomatologiczna musi zdać maturę?
Asystentka lekarza dentysty musi posiadać wykształcenie średnie, nie musi mieć zdanej matury. Kształcenie w zawodzie asystentka stomatologiczna jest realizowane w klasach pierwszych szkoły policealnej o rocznym cyklu nauczania (2 semestry). Kształcenie, bez względu na to czy odbywa się w szkole dla młodzieży czy w szkole dla dorosłych.
Czego słuchacze uczą się w szkole policealnej?
Podczas dwóch semestrów nauki słuchacze zdobywają zarówno wiedzę ogólną, jak i wiedzę związaną bezpośrednio z zawodem, który mają wykonywać. Przyszli asystenci stomatologów zdobywają wiedzę związana z ogólną budową i funkcjami organizmu człowieka. Uczą się rozpoznawać stany nagłego zagrożenia życia, dokonują oceny parametrów podstawowych funkcji życiowych. Po ukończeniu szkoły potrafią przestrzegać zasad aseptyki i antyseptyki, charakteryzują prawne i etyczne uwarunkowania zawodu, rozumieją miejsce i rolę zawodu w ramach organizacji systemu ochrony zdrowia na poziomie krajowym i europejskim, potrafią prowadzić i archiwizować dokumentację medyczną zgodnie z przepisami prawa, znają programy komputerowe wspomagające wykonywanie zadań.
Najważniejsze są praktyczne umiejętności
Co jednak najważniejsze, w trakcie procesu kształcenia uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności, które pozwalają im przygotowywać gabinet dentystyczny zgodnie z zasadami obowiązującymi w stomatologii. Potrafią przygotowywać stanowisko pracy, prowadzić dokumentację medyczną pacjenta. Wiedzą jak prowadzić ewidencję zużycia leków i materiałów, dobierać instrumentarium do określonego zabiegu pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty. Znają zasady segregowania odpadów zgodnie z przepisami prawa, wykonywać polecenia lekarza. Słuchacz przygotowujący się do egzaminu potrafi także: opisywać zmiany patologiczne narządu żucia. Potrafi posługiwać się terminologią z zakresu profilaktyki, leczenia i rehabilitacji narządu żucia. Zna metody pracy dentysty, przestrzega zasad pracy na cztery ręce i sześć rąk przy leżącym pacjencie. Kompletuje i podaje zestawy instrumentów, materiałów i leków. Przygotowuje leki i płyny, podaje i naświetla materiały stomatologiczne, przedstawia pacjentowi zalecenia lekarza.
Czy asystentka stomatologiczna musi znać języki obce?
Na kierunku „asystentka stomatologiczna” słuchacze uczą się także języka obcego zawodowego. W toku nauki słuchacze uczą się języka ukierunkowanego zawodowo. Dzięki temu mają praktyczne umiejętności umożliwiające im realizację zadań zawodowych nawet jeśli komunikacja przebiega w języku obcym. W trakcie zajęć przyszli asystenci uczą się formułować krótkie i zrozumiałe wypowiedzi oraz teksty pisemne umożliwiające komunikowanie się w środowisku pracy. Po ukończeniu szkoły znajomość języka pozwala im na podjęcie pracy w obcojęzycznym środowisku.
Przeczytaj także o innych naszych medycznych kursach:
Zapraszamy do zapisu: https://policealna.gowork.eu/rekrutacja